Cesta do Thaiska 2009 s IDIFem.  Z cesty se budu snažit přinést zajímavé obrázky a věřím, že počasí nám bude přát.

Na výpravu se vydávám a několika kg vybavení, těly Nikon D300 a D3x, skla N17-35/2.8, N24-70/2.8, N70-200/2.8 VR, N10.5/2.8 FE, Tamron 90/2.8, TC1.4x a TC2.0x. Dlouhá skla jsem pro jejich rozměry a váhu nechal doma v Praze.


26-27.2.2009 Cesta začala v Praze Ruzyni, vedla s Turkish Airlines přes Istanbul do Bankoku. Tam jsme ještě přesedli Na Bangkok Airways a pokračovali do Kambodži do Siem Reapu. Při prvním přistání byl vidět Istanbul krátce po západu slunce, stejně tak přílet do Siem Reapu byl po západu slunce.

Přiblížení do IST před západem slunce Přiblížení do IST Západ slunce po přístání v IST
.
A330-200 před nástupem na trasu IST-BKK Interaktivní mapa v IFE v A330-.200 Po přistání v BKK (B744 HS-TGJ)
.
Západ slunce nad Kambodžou Vietnam Air A320 VN-A308 v Seim Reapu Jídlo na segmentu PRG-IST
.

28.2.2009 Hned první den v Seim Reapu, což je městečko v severní části země, které leží poblíž objevených starých chrámů kmértské říše. Chrámy jsou z doby 10 až 13 století a po pádu říše byly opuštěny a ukryty džunglí. Nejznámější je Angkor Wat z 12 století, jeho silueta je např. na státní znacích Kambodži. Jako první jsme navštívili Prohm, který byl nejvíce zarostlým chrámem v oblasti a stromy prorostly zdi staveb. Následně jsme prošli Angkor Thom, Bayon a Angkor Wat. Na západ slunce jsme vyšplhali na Phnom Bakheng. Rekonstrukce jednoho z chrámů (Phimeanakas) zajištuje i čech, bohužel letos pro nedostatek prostředků z fondů rekonstrukci přerušil.

Invalidní pěvci na cestě ke chrámu Chrám Prohm Chrám Prohm
.
Chrám Prohm Chrám Prohm Chrám Prohm
.
Chrám opravovaný pod vedením čecha Budha před chrámem Bajon Chrám Bajon
.
Chrám Bajon - rekonstrukce se nedaří dobře Chrám Bajon Mniši před Angkor Watem
.
Bazhlavý budha Klobouk Žena
.
Chrám Bajon - rekonstrukce se nedaří dobře Chrám Bajon Mniši před Angkor Watem
.
Chrám Angkor Wat - průčelí Chrám Angkor Wat Sluneční světlo v temné chodbě
.
Západ slunce z Phnom Bakheng Západ slunce z Phnom Bakheng Pozor - Sloni :-)
.

29.2.2009 Druhý den jsme si přivstali ve 4:30 a odjezd od hotelu byl již v 5:30 před svítáním. Po asi půl hodinové jízdě jsme dorazili ke chrámu Angkor Wat, kam již takto brzo ráno proudily davy dychtivých turistů. Východ byl pěkný, ale ty davy celkem obtížné. Po dopoledním focení po okolí jsme navštívili ještě jeden zarostlý a méně navštěvovaný chrám Banteay Kdei, a odpoledne se vydali na řeku Tonle Sap na i stejnojmenné jezero, kde leží rozsáhlá komunita bydlící na vodě (Slamy na vodě). Tato řeka a jezero je údajně jediná, která mění směr svého toku a jezero několik desítek km po proudu řeky následně svoji hladinu. Řeka Tonle Sap se v Phnom Phenu vlévá do Mekongu, který při jarním tání sněhu v Číně natolik zvedne svoji hladinu, že ovlivní i tuto řeku a jezero na ní. Večer pak následoval letecký přesun do hlavního města Phnom Phenu

Lidé před svítáním nad Angkor Watem Východ slunce nad Angkor Watem Východ slunce nad Angkor Watem
.
Lidé před svítáním nad Angkor Watem Východ slunce nad Angkor Watem Chrám Banteay Kdei
.
Chrám Banteay Kdei Chrám Banteay Kdei Přilba jako ze StarWars :-)
.
Plovoucí dílna Plovoucí domek Dům s TV anténou
.
Lodě pro plavbu po Tonle Sap Plovoucí škola Plovoucí tělocvična
.

30.1.2009 Třetí den jsme využili k menší odpočinku a následně k prohlídce Phnom Phenu. Chudobva v kontrastu s bohadstvím je zde vidět na každém kroku. Nejvíce se na městě podapsala vláda Rudých kmérů, které milionové město vylidnila na méně než dvacet tisíc obyvatel. Dnes má Phnom Phen opět přes milion lidí, ale život v něm se do původních kolejí rozhodně nevrátil. Večer se jedná spíše o město duchů, všude prázdro, přes den je město velkým mraveništěm plným motorek, TukTuků a drahých aut. V Kambodži je univerzálním platidle USD, i když existuje lokální měna, dolary jsou vždy vítané a mnoho věcí stojí právě 1 USD. Např. kopie drahých hodinek jde zde pořídit od 25 do 50 USD, ale kvalitou zrovna neodpovídají originálům. Večer jsme se letecky přesunuli zpět do Bangkoku.

Na motorce jde odvést vše Je libo broučka? Cely smrti Rudých kmérů
.
Město na vodě a mešita v pozadí Opravna motorek Děti v ulicích
.

31.1.2009 Čtvrtý den jsme vyrazili již z nové základny v Bangkoku na sever do starého hlavního města Ayuthayi a do Bang Pa-In, letního sídla krále.

Knihovna u královského paláce Minaret Sloni
.
Život na řečc Opuštěný chrám v Ayuthaye Západ slunce nad opuštěným chrámem
.

1.2.2009 Prohlídka Bangkokum, starého čínsého města, květinový a zeleninový trh, chrámu sochy ležícího budhy (socha je dlouhá 46m) a večerním západem nad Chrámem úsvitu.

Červené papričky Zeleneé papričky Oranžové papričky
.
Socha ležícího budhy Chrám úsvitu Západ slunce za chrám úsvitu
.

2.2.2009 Přesun na Krabi, odpoledne slonní farma a západ slunce. Na farmě jsme kromě slonů potkali úžasného pavouka :-)

Pavouk Pavouk Západ slunce
.

3.2.2009 Tady to budu muset ještě probrat

Západ slunce
.

4.2.2009 Tady to budu muset ještě probrat, nicméně s tímto západem slunce jsem velmi spokojený. A nakonec zde najdete i Stefanovu fotku, jak jsem záběr chystal :-)

Váška Západ slunce Příprava (od Stefana)
.

5.2.2009 Focení místních děvčet na pláži jsme zahájili svítáním a zakončili západem slunce. Z fotek děvčat jsem jich mnoho nevybral.

Východ slunce (s jv) Východ slunce Modelka
.

(c) 2009 - Jakub Vaněk.