Úprava leteckých fotografií - Vyvážení bílé

Poslední dobou jsem se setkal s dalšími problémy ohledně úprav fotek, tady je pár rad, jak vyvážení bílé. První fotka není moje, ale názorně ukazuje, co je vše potřeba s tím udělat. Použil jsem jako v předchozím případě starší Zoner 15, ale ono je to snadno přenositelné na novější verze nebo na jiné editory.

Před tím, než začnete upravovat bílou, je dobré si nastavit svůj monitor. Pokud máte kalibrovaný monitor, přeskočte následující řádky :-)

Pokud ne, zkuste, zda nemá Váš monitor nastavení sRGB, pokud ano, zapněte ho, sice nebudete moci měnit tolik věcí v jeho nastavení, ale zase budete mít správnější barevnost jeho podání. Dále je dobré ho mít připojený digitálně tj. po DVI, HDMI nebo DP a nikoliv přes VGA :-)

Je dobré monitor nastavit co možná nejvíce neutrálně, vypnout teplé/studené zbarvení, různé MagicColors atd. Na laptopu je to o něco těžší, tam většinou nejde nastavit kromě jasnu nic.

Je dobré si zkontrolovat, že vidíme opravdu celý jasový rozsah, dobré testy jsou třeba tady http://www.lagom.nl/lcd-test/.

Takže první fotka na úpravu je tady. Fotka je focena pozdě odpoledne, je do žluta a kontrast také není nejlepší.

12232_orig.jpg (464138 bytes)

Takže otevřeme fotku v editoru a pro názornost úpravy, udělám vyvážení jen na prostření části fotky, bílou jsem nabral na boku letadla mimo místo v saturaci a je vidět, že z fotky zmizel žlutý nádech.

uprava3-2.JPG (359417 bytes)

Teď provedu úpravu na celé fotce a ještě zkontroluji úrovně, opět provedeno na části fotky, aby byl vidět rozdíl. Limity jsou nastaveny mé oblíbené 0,05 pro bílou a černou.

uprava3-3.JPG (378778 bytes)

Možná si říkáte, že jsem to moc ztmavil, ano, pod letadle je hodně tmavě, ale docílil jsem toho, že černá na kolech je černá a teď je potřeba tam vrátit trochu světla a projasnit stíny. Rozdíl sice není nějaký dramatický, ale je přesto viditelný. Projasnění stínů většinou už černou neodpoutá, ale stíny nad ní prosvětlí. (v pásu jsou nejprve provedeny úrovně a pak zesvětlení - pro porovnání s fotkou bez těchto dvou kroků. Je to vidět pěkně na trávě, která se nám zazelenala.

uprava3-4.JPG (270262 bytes)

A tady je výsledek

12232_final.jpg (379078 bytes)

A až budu mít chvilku, tak přidám další ukázku.

Další rady ohledně správné expozice naleznete např. tady www.4foto.cz (zde je pěkně zpracována oblast histogramu a expozice - http://www.4foto.cz/jak-pracovat-s-histogramem/)

Hodně rad najdete i na webu Romana Pihana http://www.fotoroman.cz/, rozhodně doporučuji si ho přečíst nebo alespoň projít.

Jakub Vaněk (c) 2015